Peterborough Royal Foxhound Show 2015 Results (including Old English)

| Print |

 

DOG HOUNDS (Judges: Mr Andrew Osborne MFH and Mr Will Bryer MFH)

Unentered Restricted:- 1, West Norfolk Gatcombe (Striker 11-Gaslight 12); 2, West Norfolk Gayton (Striker 11-Gaslight 12); 3, Sir Watkin Williams-Wynn's Champion(Percy Domino 11-Christmas 13); R, Thurlow Daniel (East Sussex & Romney Marsh Dante 11-Stena 11).

Unentered Couples:- 1, VWH Partridge & Pelican (Student 09-Puffin 10) ; 2, Suffolk Starter & Strongbow (Essex & Suffolk Stanley 12-Bayleaf 09); 3, Heythrop Stormer (Zetland Woodcock 09-Story 11) & Wootton (Zetland Woodcock 09-Starburst 11); R, Fitzwilliam (Milton) Bretton (Grove & Rufford Brigand 11-Damage 10) & Malton (Grove & Rufford Magnum 12-Blissful 10).

Horse and Hound Challenge Cup, Unentered Champion:- Fitzwilliam (Milton) Bretton; Reserve, Grove & Rufford Broker (Bellman 13-Posy 12).

Couples Restricted:- 1, Thurlow Farthing & Fathom 13 (Farrier 11-Moonrise 11); 2, Fernie Drastic & Dresden 13 (Bailiff 09-Drama 09); 3, Fitzwilliam (Milton) Radner & Raider 14 (VWH Rancher 09-Dana 10); R, Not awarded.

Two Couples:- 1, VWH Nightshirt 14 (Sultan 11-Nectar 11), Scallywag 14, Scoundrel 14 (Beaumont 10-Summer 11), & Steptoe 13 (Student 09-Smiler09); 2, Grove & Rufford Poacher 14, (Quorn Panther 07-Posy12), Sabre 13 (Heythrop Stockton 10-VWH Pastel 09), Stilton & Strongbow 14 (Heythrop Stormer 08-Breakfast 11); 3, Chiddingfold, Leconfield & Cowdray Galsgow 14 (North Cotswold Grimsby 10-Tapestry 11), Grafton, Grecian & Gregory 14 (North Cotswold Gregory 11-Gadget 10), R, Fitzwilliam (Milton) Bishop 12 (Cottesmore Barty 07-Pivot 08), Doorman 13 (Duke of Beaufort's Doynton 09-Damage 10), Radner 14 (VWH Rancher 09-Dana10) & Statesman 12 (Cottesmore Strongbow 06-Pinnacle 08).

Stallion hounds:-1, Grove & Rufford Bellman 13 (VWH Bellman 06-Quron Paris 07); 2, VWH Statesman 13 (Student 09-Smiler 09); 3, Grove & Rufford Magnum 12 (Quorn Mendip 08-Heather 09); R, Fernie Siren 11 (Heythrop Stormer 08-Pity 08).

Doghound Champion:- VWH Scoundrel 14; Reserve, Grove & Rufford Bellman 13.

BITCHES (Judges: Mr Ian McKie MFH & Mr Matt Ramsden MFH)

Unentered Restricted:- 1, Suffolk Marmalade (Galahad 09-Matchless 10); 2, Sir Watkin Williams-Wynn's Cheerful (Domino 11-Christmas 13); 3, Thurlow Dairymaid (East Sussex & Romney Marsh Dante 11-Stena 11), R, Thurlow Deborah (East Sussex & Romney Marsh Dante 11-Stena 11).

Unentered Couples:- 1, VWH Jubilant (Duke of Beaufort's Foreman 12-Justly 11) & Naughty (Rancher 09-Nectar 11); 2, Heythrop Grapevine (Magnum 11-Grayling 12) & Happy (Duke of Beaufort's Halifax 06-Stylish 08), 3, Sir Watkin Williams-Wynn's Gracious & Greenfinch  (Percy Woolem 09-Grackle 12), R, Suffolk Maple & Marmalade (Galahad 09-Matchless 10).

Horse & Hound Challenge Cup Champion Unentered Bitch:- VWH Jubilant; Reserve, Heythrop Happy.

Couples Restricted:- 1, Thurlow Fanfare & Fantail 13 (Farrier 11-Moonrise 11); 2, Fitwilliam (Milton) Raisin & Rapid 14 (VWH Rancher 09-Dana10); 3, West Norfolk Formal & Fountain 13 (Musket 08-Folly 09); R, Old Berkshire Dormouse 12 (Duke of Beaufort's Doublet 09-Gorgeous 07) & Raspberry 13 (VWH Rancher 09-Devious 10).

Two Couples:- 1, VWH Niggle, Nightie & Nimble 14 (Sultan 11-Nectar 11) & Rural 14 (Salisbury 08-Ruby 07); 2, Grove & Rufford Banish 14 (VWH Bellman 06-Stylish 11), Duchess 12 (Heythrop Stormer 08-Dazzle 10), Poppy 14 (Quorn Panther 07-Pozy 12) & Stately 11 (Heythrop Statesman 08-Heather 09); 3, East Sussex & Romney Marsh Beamish 14 (Dante 11-Baroness 10), Bullfinch, Bunting 13 (VWH Student 09-North Cotswold Backchat 10), & Ladybird 11 (VWH Aztec 06-Larkspur 08); R, Fitzwilliam (Milton) Garlic (Cottesmore Galahad 10-Blissful 10), Racey, Raisin & Rapid 14 (VWH Rancher 09-Dana10).

Brood Bitch:- 1, Grove & Rufford Maizey 12 (Quorn Mendip 08-Heather 09); 2, Heythrop Raspberry 11 (Stormer 08-Rosewood 06); 3, VWH Pumpkin 13 (Student 09-Puffin 10); R, East Sussex & Romney Marsh Bunting 13 (VWH Student 09-North Cotswold Backchat 10).

Bitch Champion:- Grove & Rufford Duchess 12; Reserve, VWH Niggle 14.

OLD ENGLISH (Judges: Mr Richard Tyack MFH & Mr Andrew Cook MFH)

DOG HOUNDS

Unetered:- 1, Percy Pompous (Woolem 09-Poet 10); 2, Warwickshire Saunter (Belvoir Samson 12-Poppy 11); 3, Brocklesby Thomas (Limerick County Taser 11-Shilling 12); R, Essex Wilton (Printer 12-North Staffordshire Widget 12).

Best Couple:- 1, Percy Cleveland 12 (Spitfire 08-Clinic 08) & Lifter 12 (Spitfire 08-Linnet 08); 2, Hurworth Teacher & Tempter 14 (Percy Spitfire 08-Teacup 10); 3, Thurlow Percy Porick & Porter 14 (Spitfire 08-Poem 11); R, Brocklesby Governor 11 (Saladin 07-Gossip 08) & Peacock 14 (Lester 11-Portia 08).

Stallion Hound:- 1, Hurworth Spitfire 12 (Spitfire 08-Ruby 07); 2, Percy Cleveland 12 (Spitfire 08-Clinic 08); 3, Warwickshire Harlequin 11 (Sir Watkin Williams-Wynn's Halifax 04-Woeful 08); R, Percy Positive 11 (Waffle 08-Potion 06).

Dog Champion:- Percy Lifter 12; Reserve, Hurworth Teacher 14.

BITCHES

Unetered:- 1, Essex Gallop (Printer 12-North Staffordshire Gamble 12); 2, Percy Polka(Woolem 09-Poet 10); 3, Warwickshire Sable (Belvoir Samson 12-Poppy 11); R, Warwickshire Saucy (Belvoir Samson12-Poppy 11).

Best Couple:- 1, Percy Allagra & Allspice 13 (Spitfire 08-Alaska 11); 2, Essex Teabag & Tempo 14 (Brocklesby Teasaer 06-Primrose 12); 3, Hurworth Teapot & Tendril 14 (Percy Spitfire 08-Teacup 10); R, Brocklesby Lilac 12 (Hurworth Lambourne 08-Sapphire 07) & Rubic 13 (Hurworth Rural 07-Gaynor 07).

Brood Bitch:- 1, Percy Poet10 (Warwickshire Porlock 06-Porridge 05); 2, Percy Lilac 12 (Spitfire 08-Linnet 08); 3, Warwickshire Waxwing 11 (Sir W.W. Wynn's Halifax 04-Walnut 07); R, Essex Galaxy 13 (Belvoir Galloway 10-Waterford Pantry 07).

Bitch Champion:- Percy Allspice 13; Reserve, Essex Teabag 14.